Dialog Obywatelski o przyszłości UE
Dialog Obywatelski o przyszłości UE – spotkanie José Manuela Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Viviane Reding, Wiceprzewodniczącej KE, Komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwa oraz Róży Thun, Posłanki do Parlamentu Europejskiego z obywatelami UE. Tematy: kryzys, prawa obywateli i przyszłość Europy. Impreza odbędzie się 11 lipca, o godz. 14.30, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Moderatorem debaty będzie red. Michał Adamczyk (TVP). W debacie weźmie udział około 250 osób.
Dialog Obywatelski o przyszłości UE
11 lipca 2013 roku, godz. 14.30
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (sala na piętrze)
Wybrzeże Kościuszkowskie 20
Rejestracja na stronie: www.dialogobywatelski.eu do 9 lipca, do godz.17 (liczba miejsc ograniczona)
OPIS DEBATY
Debatę otworzy José Manuel Barroso – przewodniczący Komisji Europejskiej, który odpowie na kilka pytań ze strony uczestników „Dialogu Obywatelskiego”. Przewidziane są krótkie wystąpienia Viviane Reding i Róży Thun, które będą jednocześnie zaproszeniem do dyskusji. Na zakończenie debaty, przewidziane jest jej krótkie podsumowanie.
Debata będzie podzielona na 3 bloki tematyczne: kryzys ekonomiczny, prawa obywateli oraz przyszłość Europy (3 x 25 minut).
Podczas każdego z tych bloków, uczestnicy spotkania będą mieli okazję bezpośredniej rozmowy z José Manuelem Barroso, Viviane Reding i Różą Thun, poprzez zadawanie im pytań oraz komentowanie debaty na Twitterze, używając hashtaga #EUdeb8.
W każdym z bloków tematycznych, będziemy prezentować także pytania od obywateli, które od kilku tygodni zbierają konsultanci Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct. Będziemy przedstawiać również pytania od internautów.
Strona do rejestracji: www.dialogobywatelski.eu
Viviane Reding będzie prowadzić dyskusję w języku angielskim, zaś pozostali uczestnicy debaty mogą wybrać albo język angielski albo język polski. Moderator poprowadzi debatę w języku polskim. Dostępne będzie tłumaczenie ENG/PL.
Dialog Obywatelski – zaprasza Viviane Reding: http://youtu.be/4KU6lbTn1fs
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy przedstawicieli rządu, posłów i senatorów (z sejmowej i senackiej komisji do spraw UE), polskich posłów do Parlamentu Europejskiego, korpus dyplomatyczny, przedstawicieli instytutów kultury z krajów UE, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych, członków sieci eksperckiej UE – Team Europe, przedstawicieli sieci Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct z całej Polski (sieć zrzesza w tej chwili 31 punktów), a także przedstawicieli organizacji studenckich: polskich i zagranicznych (m.in. Erasmus Student Network, ELSA, itp.).
Do udziału w imprezie zostaną także zaproszeni dziennikarze mediów ogólnopolskich oraz regionalnych, zajmujący się sprawami europejskimi, przedstawiciele europejskiej sieci radiowej „Euranet” oraz korespondenci mediów zagranicznych, akredytowani w Polsce. Do „wirtualnego” udziału w debacie zostaną także zaproszeni popularni bloggerzy, którzy będą ją komentować „na żywo” np. na Twitterze (#EUdeb8).
Osoby rejestrujące się do udziału w debacie, mają możliwość zamieszczania swoich pytań lub komentarzy, które chciałyby przedstawić podczas spotkania z Jośe Manuelem Barroso, Viviane Reding i Różą Thun. Część z nich zostanie odczytana lub wyemitowana podczas debaty.
Na pozostałe pytania, odpowiedź zostanie udzielona już po zakończeniu debaty, na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: www.ec.europa.eu/polska
TRANSMISJA „NA ŻYWO”
Zapraszamy na transmisję „na żywo” na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: www.ec.europa.eu/polska oraz na profilu PKE na portalu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/komisjaeuropejska. Na profilu PKE na Facebooku oraz na Twitterze (#EUdeb8) osoby zainteresowane, będą miały możliwość komentowania przebiegu debaty oraz zadawania pytań.
Transmisja „na żywo” będzie także dostępna na stronie Komisji Europejskiej, poświęconej „Dialogom Obywatelskim”: http://ec.europa.eu/debate-future-europe/index_en.htm
INFORMACJE O DEBATACH Z UDZIAŁEM OBYWATELI
Debaty z obywatelami (także z udziałem innych komisarzy) odbywają się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Pierwsza, z debat, z udziałem Viviane Reding odbyła się w Kadyksie (Hiszpania) 27 września 2012 roku. Kolejne debaty odbyły się m.in. w Berlinie, Paryżu, Dublinie, Salonikach i Brukseli.
O tym, że potrzebna jest szeroka debata w całej Europie, mówił przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, w wygłoszonym orędziu o stanie Unii Europejskiej 12 września 2012 roku. Przekonywał wtedy, że UE nie może dalej próbować pokonywać problemów europejskich przy pomocy rozwiązań krajowych. Ta debata musi odbywać się wewnątrz naszego społeczeństwa i wśród naszych obywateli – podkreślał Barroso i przekonywał, że dotyczy ona każdego z nas, naszych praw i naszej przyszłości.
Debaty z udziałem obywateli zbiegają się w czasie z ogłoszonym w 2013 roku, Europejskim Rokiem Obywateli. Obywatelstwo Unii, ustanowione na mocy Traktatu z Maastricht 1 listopada 1993 r. obchodzi w tym roku 20. rocznicę istnienia.
Między innymi z tego powodu, Viviane Reding spotyka się z obywatelami UE, by podczas publicznych debat, poznać ich poglądy na temat obywatelstwa europejskiego, związanych z nim praw i korzyści, płynących z jego posiadania oraz obecnego kryzysu ekonomicznego i przyszłości Europy.
11 maja 2013 roku w Warszawie, odbyła się już debata „Europa Cafe”, z udziałem Janusza Lewandowskiego, Komisarza UE ds. Programowania Finansowego i Budżetu. Wzięło w niej udział blisko 200 osób, a ponad 3000 oglądało internetową transmisję „na żywo”. Więcej informacji o tej debacie: http://ec.europa.eu/polska/news/130511_europa_cafe_pl.htm
Debata 11 lipca 2013 roku, z udziałem z Jośe Manuela Barroso, Viviane Reding i Róży Thun, jest 23. „Dialogiem Obywatelskim” w Unii Europejskiej.
INFORMACJE O OBYWATELSTWIE
8 maja tego roku Komisja Europejska przedstawiła raport na temat obywatelstwa – zobacz: http://ec.europa.eu/polska/news/130508_obywatelstwo_pl.htm, który jest podsumowaniem konsultacji społecznych, toczących się w UE od maja do września 2012 roku. Konsultacje „Twoje prawa – Twoja Przyszłość” dotyczyły m.in. problemów, na jakie napotykają obywatele UE, gdy podróżują, pracują lub studiują w innym niż własnym, kraju UE. W raporcie znalazły się propozycje zmian obecnie obowiązujących przepisów.
W konsultacjach społecznych wzięło udział 12 tysięcy obywateli UE, z czego najliczniejszą grupę (18 proc.) stanowili Polacy.
WIĘCEJ INFORMACJI:
Europejski Rok Obywateli (2013): http://europa.eu/citizens-2013/pl/
Strona internetowa Viviane Reding: http://ec.europa.eu/reding
Viviane Reding na Twitterze: @VivianeRedingEU